Fırtına Vadisinde Rafting

18 Ağustos 2011 günü Ayder’de kaldığımız pansiyondan ayrılarak Çamlıhemşine inmek üzere minübüs durağına geldik. Kalkmak üzere olan minübüse çantalarımızı yerleştirip çok beklemeden yola koyulduk. Minübüs şöförüne “Dağ Raft” da kalmak istediğimizi söyledik. Çamlıhemşinin içinden geçiyoruz, Fırtınanın güzelliği bir başka, yeşilin her tonunu burada görmek mümkün. Kaçkarların vadilerinden akan dereler Fırtına’da buluşuyor ve Karadenize dökülmeden önce hatırı sayılır bir akarsu oluşturuyor. Kısa süren bir yolculuktan sonra pırıl pırıl bir gökyüzü ve güneşinin ışıltısı ruhumuza işlemiş olarak “Dağraft” merkezine varıyoruz. Karadenize geldiğimiz günden beri güneşe hasretiz. Son günde havanın açması gider ayak Fırtına deresinin sularında eğlenceli bir gün geçirmek için umut veriyor.
Rafting merkezinde bir genç bizleri karşılıyor, bot kaptanımız, rehberimiz. Çamlıhemşinli üniversite öğrencisi bir genç.
Verçenik ve Kaçkar zirve tırmanışlarından sonra iyi bir final olmasını umarak hazırlıklarımızı yapıyoruz. Can yelekleri giyiliyor, kürekler veriliyor,kasklar takılıyor. Günün anısına fotoğraf almak içinde ayrıca çaba harcıyoruz. Dört kişi botumuzu suya indirmek için oldukça istekle katkıda bulunuyoruz.
Rehberimiz, önce rafting kurallarını bizlere hatırlatmak için kısa bir sunum yapıyor.
Komut verdiğinde nasıl hareket etmemiz gerektiğini bizlere uygulamalı olarak aktarıyor.
Suyun seviyesi yılın en düşük zamanı olduğundan bahsediyor, ilk baharda rafting yapmanın daha heyacanlı ve tehlikeli olduğunu bizlere anlatıyor.
Botumuzu Fırtınanın sularına akıntıya bıraktığımızda 10 yıldır geldiğim ama bir türlü zaman ayıramadığım rafting hayalim gerçeğe dönüştü.
Kaçkarlara gelen dağcılara zirve tırmanışları sonrası rafting yapmayı kesinlikle öneriyoruz. Rapitlerde atılan çığılklar herşeye değer, durgun sulara yaklaşırken suya atlayıp akıntıyla sürüklenmek ayrı bir heyecan. Herşey çok güzeldi, serin sularda bu coşkuyu yaşamak Kaçkarlar faaliyetimize inanılmaz bir güzellik ve heyecan kattı. Bu firmanın sahipleri çok misafirperver insanlar. İşlerini çok iyi yapmanın yanında Karadeniz insanı paragöz değil kanaatkar insanlar,sevecen, verici, sizin mutluluğunuzdan mutlu olan insanlar.
Fırtına vadisi içinde aktivitemiz sona erdiğinde minübüsle otobüsümüze binmek üzere 20 dakika mesfedeki Ardeşene geçiyoruz. 14.30 Bursa otobüsünde yerimizi alıyor ve Karadeniz maceramızı burada sonlandıryoruz.

İsmet Şentürk

Erdem Yoldaş

Ruşen Meriç


Uludağ Dağcılık Spor Kulübü

Konak Mh. Çağ Sk. Konak Apt. No:5/B
Nilüfer, BURSA
0532 525 68 03

Sosyal Medya