İnsan ve Doğa İlişkisi

Ülkemizde gözle görülür bir doğa kültürünün var olma yönünde hızlı bir ilerleme kaydettiğini söyleyebiliriz. Doğa sporlarını dernek ve kulüpler içinde yapanlar doğada ve dağda farklı iklim koşullarında yürüyüş, kampçılık ve tırmanış eğitimleri almaktadırlar. Bunun yanında doğayı yaşama, temiz kullanma konularında da bilinçlenmektedirler. Bu eğitimleri alan kişilerin gittikleri yerleri kullanma ve koruma kültürünü benimseyerek birer fahri doğa koruyucusuna dönüştükleri bir gerçektir. Kişilerin doğayla olan ilişkilerini belirleyen iki önemli faktörden söz edebiliriz. 
 
1. Doğduğu coğrafyanın etkisi. 
2. Anne, baba, aile etkisi.  
 
Bir çocuk yaşamına doğa ile iç içe bir köy ortamında başlamışsa ileriki yıllarında yer değiştirse de doğanın onu çağıran sesinden kurtulamaz. Çünkü doğanın insanı dinlendiren, mutlu eden huzur veren kısaca bütün olumsuz duygu ve düşüncelerden arındıran tedavi edici özelliğini keşfetmiştir. Bu süreçte çok önemli olan aile faktörünün etkisini de tanımlamamız gerekirse. Anne baba ve ya diğer ebeveynler birisi bile çocuğa örnek oluşturacak bir davranışı doğa ile olan ilişkisine yön verir. Aile doğaya çıktığında götürdüğünü geri getiriyorsa o davranış çocuğun kişiliğinde yerleşir pekişir. Yapılması gereken bir doğru vardır götürdüğünü geri getir. Doğa çöplüğümüz değil, yine gelmek isteyeceğimiz, orada olmaktan mutluluk duyduğumuz huzur bulduğumuz yuvamızdır. İnsan olmak istediği yeri kirletir mi? İşte bilinç böyle başlar ve yaşamı boyunca değişmez bir kural olarak insanın davranışlarına yön verir. 
 
Bir çocuk yetişme çağında anne babasını ve ya ebeveynlerini örnek alır. Çocuklarınıza ne söylediğinizden ziyade ne yaptığınız önemlidir. Sigara içen bir ebeveyn çocuklarına sigara sağlığa zararlı demesi ne kadar anlamsızsa diğer konuları da bunun gibi değerlendirmemiz gerekir. En iyi eğitim örnek olmaktır. Çünkü çocuklarınız sizi örnek alarak yaşama başlarlar. Eğitim ailede öğretim okulda verilir. Çevresinde gördükleri ile büyüyen bir kişinin ileriki yaşlarda da davranışlarını değiştiremezsiniz. O kişinin zihninde yerleşen gördükleri ile kişilik ve karakteri, sizin uyarılarınız onun doğruları ile uyuşmamaktadır. Ne söyleseniz ne kadar tepki gösterseniz de sonuç değişmez. Doğa ile olan ilişki çocuklukta başlar ve nasıl başladıysa öyle devam eder. Hangi yönde gelişeceğini de genel olarak ebeveynler belirler.
 
İsmet Şentürk
Nisan 2021

Uludağ Dağcılık Spor Kulübü

Konak Mh. Çağ Sk. Konak Apt. No:5/B
Nilüfer, BURSA
0532 525 68 03

Sosyal Medya