Zeyniler - Kirazlıyayla - Zeyniler Faaliyeti

05.01.2014 Pazar günü, sabahın ilk ışıkları ile birlikte kulübümüzden 14 kişinin katıldığı grup Teleferik meydanında bir araya geldi. Ocak ayının ilk hafta sonu faaliyetine Teleferik meydan kıraathanesinde içimizi ısıtan sohbetlerle çaylarımızı yudumlayarak başladık. 

07:15’de Teleferik meydanından faaliyetimizin başlangıç ve bitiş noktası olan Zeyniler Köyü'ne doğru araçlarımız ile hareket ettik. 07:25’te Zeyniler köyüne vardıktan sonra son kontrollerimizi yapıp 07:35’te faaliyetimize başladık.

Cömertçe tüm doğa güzellikleri ile yanımızda olan Uludağ’ımız yine tüm ihtişamı ve zarafeti ile bizlere merhaba diyordu. Daha faaliyetin başında kısa bir sürede varabildiğimiz yamaç paraşütü pistine geldiğimizde karşılaştığımız manzara ve yükseldikçe daha da derinden hissettiğimiz doğanın o eşsiz nefesi bizi muhteşem bir günün beklediğini haber verir gibiydi.

Yaklaşık 30 dakikalık bir tırmanışın ardından Hamamlar mevkiinde 5 dakikalık bir mola verdik. Vakit ilerledikçe güneş gülen yüzünü gösteriyor ve hafifçe esen, insanı rahatlatan bir esinti bize eşlik ediyordu. Dağlara sevdalı, doğanın eşsiz güzelliklerini gördükçe mest olan bizler için ne büyük bir lütuf. Faaliyetimizi bu duygularla sürdürürken Erikli Yayla ’ya varmış ve ikinci küçük molamızı vermiştik.

Erikli Yayla ’dan sonra yükseldikçe, sonbaharda dökülmüş ve kışın soğuk rüzgarları ile neredeyse donmuş olan yapraklarla dolu patikalarda ilerlemeye başladık. Bu durum tempomuzu biraz düşürse de büyük bir zevkle başladığımız faaliyette ancak ve ancak biraz daha yormuş oldu bizi, geride kalan arkadaşlarımızın gruptan kopmaması için belli zaman aralıkları ile tempoyu biraz daha hafifleterek ilerledik. Saat 09:00’da Ab-ı Hayat’a varmıştık. Kimi yerde vadileri yan geçişlerle kat ediyor, kimi yerde irili ufaklı derelerden geçiyor, önümüze çıkan engelleri grupça yardımlaşarak, herkesin bir ardındakine el uzatması ile aşıyorduk. Saat 10:00’da Domuz Yayla ’da ufak bir mola daha verdik. Mevsim normallerinde olan hava sıcaklığı düşük olmasına rağmen sürekli hareket halinde olan grup, içindeki doğa sevgisi ile soğuğu bir an olsun hissetmeden hedefine şaşmadan ilerlemekteydi.

Domuz Yayla ‘dan itibaren faaliyette çıkılacak en yüksek nokta olan Kirazlı Yayla ‘ya ilerlediğimiz rotanın üzerinde doğal olmayan yolların açılmış olduğunu fark ettik. Bu, o ana kadar motivasyonu hiç eksilmeden yoluna devam eden grup üyelerinin moralini maalesef bozmuştu. Kim, hangi doğa düşmanı bu denli acımasızca varlığı ile gurur duyduğumuz, nefesiyle nefes aldığımız Uludağ’ımıza zarar vermeye çalışırdı? Biraz daha yükseldiğimizde açılan yolların sebebinin yaklaşık 1.5 ay önce meydana gelen yangını söndürmek için yapılan çalışmanın eseri olduğunu anladık. Keza hayat kaynağımız olan ağaçların korkunç bir şekilde yanmış olduğunu , köklerinin acı içerisinde simsiyah kaldığını görmek yüreğimizi burkmuştu. Tüm Bursa ’lıları, insanlarımızı doğaya karşı daha hassas davranmaya davet ediyor, düşüncesizce dağlarımıza zarar veren hareketlerden kaçınılması gerektiğini önemle belirtiyoruz. Bu dağlar, bu ormanlar hepimizin.

Saat 11:15’i gösterirken kahvaltı ve uzun süreli mola vereceğimiz Kirazlı Yayla ’ya varmıştık. Her zaman olduğu gibi hedefe ulaşmış olmanın verdiği gurur ve mutlulukla tüm yorgunluğumuz bir anda kaybolmuş, adeta güne yeni başlamış kadar dinç ve zinde idik. Keyifle yapılan kahvaltının lezzeti , üyelerin birbiri ile yaptığı hoş sohbetlerle daha da artmaktaydı. Kahvaltının ardından içilen kahvelerimizin bitmesi ile saat 13:00’te dönüş yoluna geçildi.  

Verilen mola ve yapılan kahvaltı sonrasında gücünü tekrar toparlayan grup hızlı ve neşeli bir şekilde faaliyetin bitiş noktası olan Zeyniler Köyü’ ne doğru çıkış rotası takip ederek iniyordu. Yaşanılan duygu yoğunluğunun ilham kaynağı olan bu doğa güzelliklerinin hafızalardan silinmemesi adına fotoğraflar ve videolar çekmeye de devam ettik. Kirazlı Yayla patikası üzerinde inişimiz sırasında Kadı Yayla ve Domuz Yayla yol ayrımında patikadan ayrılmış ve rotayı ormanın içinden ilerleyerek takip etmeye karar vermiştik. Bu kararımız bizi planlanan rotadan ayırdı ve faaliyetimiz yaklaşık 60 dk kadar uzadı. Saat 15:40’ta faaliyetin başlangıç noktasının çok yakınında yer alan yamaç paraşütü pistine geldiğimizde son bir fotoğraf alarak son iniş patikasına girdik. Zeyniler Köyüne indiğimizde saat 15:50 idi. Bir sonraki faaliyeti sabırsızlıkla bekleyen gözlerle birbirimize veda ederek araçlarımız ile Zeyniler Köyü’nden ayrıldık.


Uludağ Dağcılık Kulübü

Konak Mh. Çağ Sk. Konak Apt. No:5/B
Nilüfer, BURSA
0 532 525 68 03

Sosyal Medya