Uludağ'da Gece Tırmanışı

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANISINA.
ULUDAĞ,DA KIŞ GECE TIRMANIŞI.
6,7 Ocak 2018.

Ekibimiz sabahtan 4 kişi, öğleden sonra 1, akşam saatlerinde 2 kişi olmak üzere planlandığı gibi Volfram Bölgesinde toplandı. Kar mağarası çalışmalarına başlayan 4 kişilik ekip zeminde karşılaştığı sert kar nedeniyle mağara yapımında oldukça zorlandı. Sonradan gelen ekip üyelerinin de katlkısı ile mağara tamamlandı. Akşam yemeği sonrasında, "SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANISINA" Uludağ zirve yapma kararı aldık. Yolda yeni bir fikir aklımıza geldi. Faaliyetimizi biraz daha zorlu hale getirmek için, Uludağ zirve'ye Kuzey Diyagonal Rotası üzerinden çıkmak üzere rotaya girdik. Kar çukuru içinde yığma, yumuşak ve derin karda başlayan tırmanış aynı koşullarda devam etti. Ekibimiz, iki saatlik tırmanıştan sonra balkon içinden çıkışını tamamladı. Rasat düzü'ne çıkıştan sonra sıcak çay ve atıştırma ile enerji topladık.Buradan 12.30 da Uludağ zirveye hareket ettik. Hafif bir rüzgar, ay ışığı eşliğinde genel olarak kafa feneri kullanmadan, krampon çıkarmadan, batonla yüründü. Göller ayrımında 3 çadırdan oluşan Budak ekibinin yanından Karataş tepeleri sırt hattına çıkıldı.
Eşref Bozoğlu sol dizinde meydana gelen bir rahatsızlık nedeniyle Karataş tepeleri sırtına yükselirken dönme kararı aldı. Ömer Faruk Kaya ile birlikte, Karataş tepe üzerinden Uludağ tepe 2543 m. saat 02.05 te ulaştık. Burada sıcak su ve atıştırma için mola verildi.
Sarıkamışta, 1915 yılında 90 bin kişilik askerimizin soğuk kış koşullarına yenik düşerek hayatlarını kaybettiğ o acı olayı andık. Onların soğuk kış koşullarında hissetikleri acıyı ve zorluğu anlamaya çalıştık. Şehitlerimizi minnetle ve saygıyla andık. Dönüşte Rasat düzünde İstanbul'dan gelen Dağ Keçileri kulübü ile selamlaştık. Kamp çadırlarının dışında, kafa fenerleriyle zirveye gitme hazırlıkları yapmaktaydılar. Kapı'dan  Volfram Bölgesine indik. Artan rüzgar havayı daha soğuk hissetmemize neden oluyor. Kampımıza döndüğümüzde saat 04.42 göstermekteydi. Yatıp bir dinlenmek için önceden hazırlamış olduğum yatağıma girmek istediğimde havalı matımın patlamış olduğunu gördüm.
Birkaç adefa şişirip yatmaya çalıştıysam da altımdaki karla irtibatım kesilmediği için soğukla sorun yaşadım. Yatıp dinlenemediğim için hazırlanıp dönme kararı aldım. 2018 Yılı ilk faaliyetimize oldukça hızlı bir giriş yapmış olduk. Sabah yorgun olsam da geçen 14-15 saati düşündüğümde her şeye değer olduğu kanatindeyim. Kulübümüz adına, Uludağ'da yine bir ilke imza atmıştık.

Saat saat 6,7 Ocak 2018.

6 Ocak, C.tesi.
Kar mağarası yapımına başlandı 14.00.
Kara mağarası tamamlandı 18.00.
Kuzey Diyagonal'e hareket edildi, 20.30.
Tırmanışa başlandı 21.30.
Rasat düzü'ne çıkıldı 11.30.

7 Ocak Pazar.
Uludağ zirve'ye hareket edildi 12.30.
Uludağ zirve'ye varış 02.05.
Volfram'a dönüşe geçildi 02.45.
Kar mağarası'na varış 04.45.
1. Ekip, Bursa'ya dönüş 09.00.


Katılımcılar.
İsmet Şentürk
Ömer Faruk Kaya
İsmail Karabal
Aydın Akten
Eşref Bozoğlu
Umut Yetkiner
Mehmet Aguday


Uludağ Dağcılık Kulübü

Konak Mh. Çağ Sk. Konak Apt. No:5/B
Nilüfer, BURSA
0 532 525 68 03

Sosyal Medya