Uludağ - Bakacak - Kocabalık Büyük Kulvar İnişi

3 Şubat 2018, Cumartesi.
İkinci Bölge'den 09.30 da Bakacak seyir terasına hareket edildi. Burada kazma, krampon kask,
emniyet kemeri kuşanıldı. Büyük kulvar 900 m. inişine başlandı saat 10.30.

Hava kapalı, gri bulutlar, şiddetli lodos fırtınası faaliyeti görsel ve teknik olarak sevimsiz hale getiriyor. Yumuşayan kar, çamur giibi batıyor. Kar yapısında çığ riski olmadığı tespit edilerek kulvar inişi sürdürüldü.
Her an taş ve buz kopması ihtimali göz önüne alınarak tetikte iniş yapıldı. Kuzey vadilerinin ortak özelliği olan yağmur ve ya eriyen karlar neticesinde yanlardan toprak, kaya ve çığ kopma riskinin en fazla olduğu bir dönemde bu faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Dere içinde iniş yaparken üstü kapalı boşluklara düşmemek için azami dikkat gösteriyoruz.
Büyük kulvar'ın sonlarına doğru kar seviyesi azaldı ve bitti. Islak toprak ve kopmaya hazır kütleler alt bölümlerde daha fazla gözle görülür hale geldi. İp inişi sırasında Erdem Yoldaş düşen bir kayanın ayağına çarpması neticesinde dikiş gerektiren bir yaralanma yaşadı. Kanama olmaması ve kırık çatlak olmaması büyük bir şans olarak nitelendirildi. Kocabalık vadisi içinde üç ip inişi yapıldı. Faaliyetimiz teknik olarak saat 16.30 da tamamlandı. Arada kısa süreli çisenti şeklinde yağmur atıştırdı. Ekibimiz Kocabalık vadisi içinden Beşevler yaylasına çıkarak Bursa'ya dönüşe geçti. Kaplıkaya'da saat 18.15 suları faaliyet tamamlandı.

Kullanılan teknik malzeme.
Kask, krampon, klasik kazma 1, Emniyet kemeri, iniş aleti, karabina, Hms.
Tam ip. 50 m. + 25 m.

Katılımcılar.
İsmet Şentürk
Erdem Yoldaş
Özgür Yoldaş
Ruşen Meriç
Aydın Akten


Uludağ Dağcılık Kulübü

Konak Mh. Çağ Sk. Konak Apt. No:5/B
Nilüfer, BURSA
0 532 525 68 03

Sosyal Medya