Karacabey, Karadağ Geçişi

22,23 Eylül 2018. (Kamplı)
Bursa, Karacabey'e bağlı Bayramdere beldesinin üzerinde bulunan zümrüt yeşili ormanlarda 35 km. bir parkurda bir gece konaklamalı yürüyüş yaptık.
Kestane, Ihlamur, Defne, Meşe, Gürgen, Kayın ve daha bir çok ağaç türüne ev sahipliği yapan Karadağ ormanları olarak anılan bölgede unutulmaz bir hafta sonu geçirdik.

Kurşunlu köyüne yakın bir bölümden deniz seviyesinden sabah 09.05 de başladığımız faaliyetimizde 5 kişilik ekibimizle bölgenin 650 m. yüksekliğindeki ormanda kamp kurduk. Bulunduğumuz kamp alanında, bizden önce orman işçilerinin bir süre kesim çalışmaları yaptığını gösteren ciddi kirlilikle karşılaştık. Ekibimiz işbirliği içinde çalışarak çevre temizliği yaptı. Bulduğumuz bütün atıkları mıntıka temizliği yaparak yaktık.

Yol boyunca topladığımız mantarları akşam yemeği öncesinde yedik. Bir arkadaşımız bizden ayrı yemiş olduğu Ayı mantarı'nın altı kan kırmızı olan hafif zehirli türünden küçük bir tanesi yüzünden sindirim sistemini bozdu. Kusma ve ishalle geceyi oldukça rahatsız geçiren arkadaşımız Zafer Turan sabah bütün semptomlardan kurtulmuş olarak ertesi güne merhaba dedi.

Geceyi açıkta yatarak geçirdiğimiz kamp yerimizde yabani hayvan seslerinin çokluğu, çeşitliliği karşısında hepimiz şaşkınlık içinde kaldık. Etrafımızı saran çakal sürülerinin çevremizde ulumalarını merakla dinledik. Ormandaki vahşi yaşam bizim gelişimizle adeta alarma geçti. İlerleyen saatlerde yakınlarımıza kadar gelen tiz sesli çığlıklarıyla vaşak bizleri bir başka heyecanlandırdı. Domuz sürüsünün ayak sesleri, gecenin karanlığında bizi gördüklerinde homurtuyla durup yön değiştirmeleri bulunduğumuz kamp alanındaki çeşmenin bir kesişme noktası ve  gelen gidenin fazlaca olduğu anlamına gelmekteydi. Gece boyunca baykuş sesi ormanı çınlattı. Hatta bir ara altında yattığımız ağacın bize yakın olan bir dalına konarak bir süre bunlarda neyin nesi dercesine bizi izleyişi ilginçti. Işık tutmama rağmen uzunca bir süre orada kalmaya devam etti.
Pazar sabah erken saatte uyandık kahvaltı ve hazırlıklarımızı yaparak 07.25 gösterirken kamp yerimizden Karacabey'e bağlı Güngörmez köyü istikametinde yürüyüşümüzü sürdürdük. Güngörmez köyü Karadağ ormanlarının enine katedildiği sınırı temsil ediyordu. Köye girmeden tekrar denize yöneldik. Faaliyetimizi tempolu bir yürüyüşle toplam 35 km. katederek Boğaz beldesinin yakınlarında saat 13.30 tamamladık.Buradan Kurşunlu köyünde sahilde yemek molası verildi. Yemek sonrası yüzmek için deniz kıyısına indik yaklaşık 2 saat denizde yüzerek geçti. Faaliyetimizi akşam saatlerinde Bursa'ya dönüşe geçerek tamamlamış olduk.
ULUDAK.

Katılımcılar.
İsmet Şentürk
Ömer Faruk Kaya
Zafer Turan
Tuna Eren (Rehber)
Ali Can Türkyılmaz


Uludağ Dağcılık Kulübü

Konak Mh. Çağ Sk. Konak Apt. No:5/B
Nilüfer, BURSA
0 532 525 68 03

Sosyal Medya