29 Ekim Cumhuriyet Yürüyüşü

GELENEKSEL CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜMÜZ.
ULUDAĞ TRANS ETKİNLİĞİ.

28,29 EKİM 2018 Tarihlerinde kamplı olarak,
39 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Bursa, denize yakınlığı, göl, ova ve Marmara bölgesinin en yüksek dağ'nın eteğinde yer alması nedeniyle tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Uzunluğu 40 km. genişliği 20 km.  olan Uludağ’ın tarihi Antik Çağ’a kadar uzanır. Heredot, bu dağdan Olympos adıyla bahseder. Bursa Ovası’nın güneyinde yer alır. İlkçağda Olympos Mysia, Roma döneminde ise Keşiş Dağı olarak bilinir. 1925 yılında Osman Şevki Bey’in önerisiyle Uludağ adını alır.

Uludağ Dağcılık Derneği Ekim 2009 da kuruldu, 2010 Şubat ayında Bursa'nın 7. Dağcılık Klübü olarak tescil oldu. Adını aldığımız dağa karşı sorumluluğumuz gereği onu her mevsim, her bölgesi ile yaşamak ve tanıtmak gibi bir misyonu üstlendik. Uludağ'da yaptığımız her etkinliği belgeleyip arşivleyerek bizden sonraki nesillere bırakabileceğimiz zengin bir arşiv oluşturduk.

28,29 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz "29 Ekim Cumhuriyet Yürüyüşü" Uludağ Trans etkinliği ile Uludağ'da 39 katılımcı ile kamplı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Keles'e bağlı Baraklı köyünün 6 km. üzerinde bulunan Gölet yakınlarından sabah 09.25 yürüyüşe başladığımızda açık ve güneşli bir gökyüzü iyi bir faaliyet olacağının müjdesini verir gibiydi. Küçük Boğazova çeşmeleri, Çavuşdüzü eteğinden Uludağ, Kar kuyuları sırtına yükselindi. Kuz yatağı tepe 2500 m. aşıldı. Bir kaç gün önce yağan kar ısınan hava ile azalmış  ve erimiş olsada, yinede  kamp yerimiz 15 - 20 cm. karla kaplıydı. Gün boyu sırt hattında ilerlerken orta kuvvette serin bir rüzgara maruz kalındı. 16.30 da Karagöl yaylaya ulaşmış ve kampımızı kurmaya başlamıştık. Ekip, rahatsızlanan bir arkadaşımıza refakat eden 3 kişi ile birlikte, geride bıraktığımız 4 kişinin hava kararmak üzere kampımıza ulaşması ile eksiksiz tamamlanmış ve geceyi geçirmek üzere hazırlanmış olduk. 29 Ekim Pazartesi sabah 08.10 da Karagöl Yayla güneşin ışıklarıyla aydınlanıp ısınmaya başladığında ekibimiz toplanarak günün anlamına uygun marşlar söyledi.

Dört tepeler sırt hattı üzerinde 1 kez mola vererek Uludağ tepe 2543 m. ulaştığımızda saat 10.45 göstermekteydi. Burada sıcak içecek ve dinlenme molası verildi. Ekibimiz tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu. Dün ve bugün açık bir havada bütün güzelliklerini izleyerek Uludağ'ın doğudan batıya geçişini yapıyoruz. Bu güzellikler eşliğinde katılımcılar tarafından alınan görüntüler yaşamları boyunca hatırlayacakları ve onur duyacakları hatıraları arasında yer alacağı şüphesizdir. İçten ve samimi duygularla katıldığımız, Cumhuriyetimizin 95. yıldönümü kutlama yürüyüşümüz yorucu olsa da hepimiz mutluyuz. Cumhuriyetimizi sahiplenmenin onuru ve gururu ile yolumuza devam ederek, Karataş tepe, Göller ayrımı, Rasat tepe, Rasat düzü, Kapı, Volfram üzerinden saat 14.30 da İkinci Yerleşim'de ekibimizi bekleyen araçlarımıza ulaştık. Uludağ, Kirazlı yayla'da, Cumhuriyet yürüyüşüne katılan dağcı sporcularımıza Nilüfer Belediyesinin verdiği kumanya ikram edildi. Burada yapılan veda konuşması ile katılımcılar tekrar buluşma dilekleri ile Bursa'ya, faaliyetimizin başlangıç noktası olan Bursa, Kapalı Spor Salonu önüne hareket etmiştir.

ULUDAĞ TRANSINI GERÇEKLEŞTİREN EN KÜÇÜK DAĞCI.

12 yaşındaki Tolga Tüysüz, ULUDAK, Geleneksel Cumhuriyet yürüyüşünü başarıyla tamamlayarak bir rekora imza attı.
30 Km. parkuru kar, kaya demeden kamp yükü ile geçen Tolga Tüysüz 12, Karagöl yayla'da tecrübeli dağcılar ile birlikte kamp yaptı ve Uludağ'ı bir baştan bir başa geçti. Babası Muhsin Tüysüz'ün refakatinde etkinliğe katılan Tolga, Uludağ trans faaliyetini yapan en küçük dağcı olma başarısını göstererek gelecek için umut verdi.

İsmet Şentürk.


Uludağ Dağcılık Kulübü

Konak Mh. Çağ Sk. Konak Apt. No:5/B
Nilüfer, BURSA
0 532 525 68 03

Sosyal Medya