Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA YÜRÜYÜŞÜ, 6,7 Ocak 2013

Kars'ın Sarıkamış İlçesinde Şehitlerimizin 99 yılı dolasıyla yapılan anma yürüyüşü,Gençlik ve Spor Bakanlığının organizasyonu ile gerçekleştirildi.

Şehitlerimizin, Kızılçubuk köyünde ilk çorba içtikleri yerde kamp kuruldu. Dağcılar, pazar günü binlerce kişiyle yürüyerek 2 bin 400 rakımlı zirveye ulaştı.

Yürüyüşe Kızılçubuk köyünden başlayarak TDF üyesi dağcılık kulüpleri ve çeşitli Federasyonlardan ve okullardan Türkiyenin çeşitli yerlerinden 10 binden fazla genç ve yaşlı katılımcının kar yağışı altında 10 km. bir yürüyüş sonunda  Sarıkamış ilçesine ulaşılarak tamamlandı.
TDF Geleneksel Allahuekber dağı tırmanışı hava koşullarının çok kötü olması nedeniyle iptal edildi.

Katılımcılar:
İsmet Şentürk
Emirhan Kıratlı

SARIKAMIŞ KAR ALTINDA

Soğuk ve kar yağışı altında Sarıkamış Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğü’ne ait spor salonu bahçesinde, minibüs bembeyaz karlı zeminde dağcılardan oluşan yolcularını indirdi.

Çantalarımızı sırtlanıp, merdivenlerden çıkarak kar yağışından etkilenmemesi için spor salonunun içine bıraktık.

20 km. uzaklıktaki Şehitlerimizi anma yürüyüşünün başlayacağı yer olan, aynı zamanda kamp alanımız Kızılçubuk köyüne gidecek araç iki saat sonra hareket edecekti. Sarıkamış içinde alış veriş ve yemek yeme fırsatımız olacak. Bursa'dan ULUDAK kulüpten ben ve Emirhan Kıratlı, BUDAK kulübünden Korkut Güven, Halit Çelik ve Kenan Sevinç beş kişi birlikte yolculuk yaptık. Sarıkamış’ta alış veriş için şehrin 10 dakika yürüyüş mesafesindeki merkezine gidiyoruz.

Soğuk Sarıkamış havası içinde, beş arkadaş sıcak bir birliktelik içinde, eksiklerimizi alıyor ve güzel bir yemek yiyoruz. Bolu UMKE ekibinde görev yapan, Hakan Esen de bize katıldı. Dağcıların büyük çoğunluğu bizden önce gelip kamp alanına gitmiş ve kampı kurmuşlar. Sonradan gelen dağcılar Sarıkamış Belediyesinin tahsis ettiği otobüslerle kampa katılacağız.

Her zamanki klasik görüntüler, dağcılar spor salonlarında toplanır, çantalar yan yana dizilir, şehir turu, ihtiyaçlar giderilir ve hep birlikte kamp alanına hareket edilir.

Kamp alanına vardığımızda hava kararmış kamp alanında çadırlardan yayılan ışıklar, çadırlar girenler çıkanlar yeni çadır kuranlar. Birbirine uzaktan seslenenler, şakalaşan dağcılar, karanlığı yırtan kafa lambalarının ışığı, sessizliği yırtan dağcı bağırış, çağırışları.

Sarıkamış’a indiğimiz andan itibaren eski dostlarla karşılaşıyor ve kucaklaşıyoruz. Kalabalık katılımlı etkinliklerin bu güzelliği var. Kamp alanımıza geldiğimizde de karşılaşmalar devam etti.

Kamplardan kamplara görüştüğümüz, hal hatır sorduğumuz dostlarla yeni paylaşımlar için bir aradayız.

Akşam saatlerinde hafif bir ocak hırıltısı ile ısıttığım çadırımda, eş dostla yaşadığım bu atmosferi telefon konuşması ile paylaşmaya çalıyorum. Garip bir hüzün kapladı benliğimi, dilimde bir türkü, “ Sarıkamış kar altında, Mehmed’im karlar altında, yüreğimde sevdiceğim oyy”  dönüp dolaşıp aynı mısra.. devamı yok.

Hiç bıkmadan ve her seferinde nağmeler yüreğimde büyüyerek mırıldanıyorum o kadar yolu kat etmiş olmaktan onur duyarak. Hüzün dağları sarmış, gece şehitleri için yasta, yıllar sonra burada olmanın verdiği mutlulukla, duyguların savrulduğu bir harmandayım,

6 Ocak sabah kahvaltıdan sonra, Sarıkamış Belediyesi’nin yürüyüşün başlangıç noktası olan Kızılçubuk köyüne kurduğu iki büyük çadırda, içerde dışarıda, dağcılar toplanmış. Yürüyüşe katılmak için gelen öğrenci otobüsleri yolcularını boşalttıkça alandaki kalabalık çoğalmaya başladı.

Kar yağışı aralıksız devam ediyor. Rüzgar olmadığı için, Sarıkamış iklimine göre hava oldukça yumuşak.

Dozerler yolların kapanmaması için aralıksız çalışmalarını sürdürüyorlar. Jandarma etrafta güvenlik önlemlerini üst seviyeye çıkartıyor. Yürüyüş için gelen katılımcılar bayraklarını, şal, bere ve eldivenden oluşan hediyelerini alıyor ve kuşanıyorlar. Ambülanslar, UMKE ekipleri alanda hazır kıta bekletiliyor. İçimden sürekli mırıldandığım bir türkü, neden burada olduğumu hatırlatırcasına, dilimden düşürmeden mırıldanıyorum. “Sarıkamış kar altında, Mehmedim karlar altında, yüreğimde sevdiceğim.”

Bir saat ortalıkta bekleyerek geçen süreden sonra, saat 10.00 da yürüyüş korteji harekete geçti. Şehitlerimizden 98 yıl sonra belkide ilk defa, yurdumuzun her yerinden gelen, aralarında orta yaştan gençlerinde katılımı ile binlerce genç yürek, şehitlerinin izinde yürüyerek onların anısı karşısında minnet duygularını ifade etme fırsatı buluyorlar.

Kar durmaksızın yağıyor, o günkü gibi, o günleri yaşatırcasına. Soğuk ama rahatsız edici değil, çünkü üşümek için geldik, biraz olsun onların acılarını tatmak için. Kilometrelerce süren insan seli, binlerce insan tek bir yürek. Tek hedefimiz var şu an, o da Yukarı Sarıkamış şehitliğine ulaşmak. Şehitlerimiz yanımızda gibiler ve biz onları tekrar o şehitlikteki ebedi istirahatgahlarına bırakıp ayrılacağız bu yerlerden.

Ama, gönlümüzü buralarda bırakarak…

İsmet Şentürk

12 01 2013


Uludağ Dağcılık Kulübü

Konak Mh. Çağ Sk. Konak Apt. No:5/B
Nilüfer, BURSA
0 532 525 68 03

Sosyal Medya