Uludağ, Karagöldere Vadisi

ULUDAĞ'IN ISSIZ DOĞASINDA KAMP.
1,2 Aralık 2018

1 Aralık Cumartesi, 6 Saatlik bir yürüyüş sonunda ulaştığımız Karagöl dere vadisi içinde bulunan kulübede geceyi geçirdik.
Orhaniye köyü üzerinden sabah 09.00 da Uludağ'ın kuzey ormanlarını sis bulutu ile kaplı görüntüsü altında Karagöl dere vadisine hareket edildi. Kısa bir yürüyüş ten sonra karlı bölge başladı. Hafta boyunca etkili olan yağış yükseklerde kar olarak düşmüş doğa beyaz örtüsüne bürünmüştü. 1500 metrelerden sonra sis kuşağını geride bırakıp masmavi bir gökyüzü ile buluştuk. Öküz yatağı, Kapıyayla ve Hacı Hasan tepesi sırtında verdiğimiz molalarla dinlenme yeme içmenin yanında ısıtan güneşle terimizi kuruttuk. Berrak bir görüş Uludağ'ın derin vadileri ve ulu tepelerini izlerken burada olmanın mutluluğunu tüm benliğimizle yaşıyoruz. Yeni yağmış olan 50 - 60 cm. batan toz karda, 6 saati yürüyüşle, 2 saatlik mola toplam 8 saatin sonunda akşam 17.00 de kalmayı planladığımız kulübeye ulaştık. Günboyu sakin bir hava, ısıtan güneş altında güzel zaman geçirdik. Ormanlık bölgede küçük kuşların cıvıltısı, alpin bölgede üstümüzde bağıran bir kaç kuzgun sesinden başka hiç bir canlı görmedik. Vadilerden çağlayan sular sessizliği bozan bir başka etkendi. Kulübede öncelikle bir tertip ve temizlik yaptık. Maşinga sobamızı tutuşturup kulübemizi ısıttık. Akşam hava erken kararıyor, günün yorgunluğunu atmak için yemeğimizi yiyip dinlenmeye çekildik.
Pazar sabah 07.00 de kalktık. Kahvaltı çay kahve keyfimizi biraz uzun tuttuk. Karagöl deresinin çağlayan sularının sesi vadi içinde bir melodi gibi. Parlayan güneşin yaydığı sıcaklık yaşama sevincimizi artırıyor aldığımız keyfi coşturuyordu. Kahvelerimizi verandada tüketirken, buranın tadını biraz daha çıkrtmak için sobanın üzerinde kaynayan çaydanlığımızdan bir kahve suyu daha dökmek için bahane arıyoruz. Dün yürüyüşümüz karda iz açıp, arazide yükselmekle geçti.  Bu gün dönüşümüz izlerden ve iniş olduğundan kolay ve kısa olacaktı.
Saat 11.00 de kaldığımız kulübeden ayrıldık. Öküz yatağında uzunca bir mola verdikten sonra toplam 4 saatte aracımızın bulunduğu yerde faaliyetimizi sonlandırıp Bursa'ya dönüşe geçtik.
Uludağ'da kış etkinliklerine giderken meteorolojik koşulları değerlendirerek kazma ve krampon almak gerekiyor. Bu faaliyetimizde kar yeni yağmış olduğu için kazma krampon ihtiyacımız olmadı ve kullanmadık. Yapmış olduğumuz bu kış faaliyeti derin karda ve hava koşulları sert olduğunda çok zorlu olabilir. Şiddetli kuzeyli rüzgarlar, yağış, sis böyle bir faaliyeti gerçekleştirmede engelleyici olabilir. Mesafe uzak olduğundan yorucu olmasının yanında yön bulma ve hipotermi gibi riskler ortaya çıkabilir.

Yazan. İsmet Şentürk


Uludağ Dağcılık Kulübü

Konak Mh. Çağ Sk. Konak Apt. No:5/B
Nilüfer, BURSA
0 532 525 68 03

Sosyal Medya