Özgür Dağcı, Emirhan Kıratlı

Onu ilk tanıdığımda 2002 yılının son günleriydi. İri yapılı dolgunca, başının üst kısmı açılmış, esmer, gözleri ışıl ışıl, yüzünde daima tebessüm ile bakan bir gençti. Mütevazi kişiliği konuşmalarından karşısındakine yansıyor. Elazığı'ın bir köyünde, Muhtarlık yapan bir babanın oğlu olarak 1967 yılında dünyaya gelmiş. Anadolu'nun bağırın da doğup büyüyen her çocuk gibi sert koşullarda yetişmiş. Toprakla kayayla nasırlaşmış, soğukla, güneşle kavrulmuş teni. Gün gelmiş çoban olmuş tezek kokan meralarda. Gün gelmiş meyve çalmış köyünün bahçelerinden. Her köy çocuğu gibi küçük şeylerle mutlu olmayı bilmiş Anadolu bozkırında. Küçük yaşta ayaklarının üzerinde durmayı, kendi kendine yetmeyi öğrenmiş. Lise çağlarında gözünü İstanbul'a dikmiş. Karar vermiş üniversite okumaya. Hiçbir aile desteği olmadan kendi azmiyle Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanmış. İstanbul, Laleli'de hem çalışmış hem üniversiteye devam ederek sürdürmüş öğrencilik yaşamını. Rus müşterilerle kurduğu iletişimden kalan biraz Rusçasıyla da bizlere havasını basar. O hem hayat okulunu hem Üniversiteyi bitirir burada. Okulundan mezun olduktan sonra köyüne dönmez bir süre İstanbul'da yerleşir. İlerleyen zamanda sınavlara girer Gümrük müşaviri olur. İş başvurusu yaptığı kurum Bursa'daki kuruluşunda istihdam eder Emirhan Kıratlı'yı. 35 yaşında Bursa'ya yerleşir. Doğanın içinden gelen Emirhan Bursa'nın yanı başın da bulunan Uludağ'ın büyüsüne kapılır. İçinde bulunan maya ile doğaya, dağlara gitme arzusunu frenleyemez artık. İstanbul, köyüne olan özlemini had safhaya çıkartmıştır. Yaşam savaşı içinde koşullara dayanmak için yeterince sabır göstermiştir. Şimdi rahat bir işi vardır, ayrıca bekar ve yalnızdır. Tam da o günlerinde yollarımız kesişti Emirhan Kıratlı ile.

1999 Yalova depreminden sonra, Ülkemizde ve Bursa'da dağcılık ve doğa sporları gündeme geldi. Daha önceleri çok az sayıda insanın yapmakta olduğu Doğa Sporları toplumda ilgi görmeye başladı. Bu sporlarda kullanılan giyim kuşam, malzeme, yeni bir sektör yarattı. Alternatif turizm anlayışı ortaya çıktı. Dağcılık ve Doğa Sporları alanında birçok dernek ve kulüp ortaya çıkmaya başladı. Türkiye'de 1999 yılında, 920 olan lisanslı dağcı sporcu sayısı 10 yıl içinde 30.000 rakamını geçti.

BUDAK Bursa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübünde dağcılık başta olmak üzere doğada kamplı faaliyetler yapıyoruz. Emirhan Kıratlı en aktif üyelerden birisi. Zor kolay seçmez, her faaliyete katılır. Kamplı kampsız nerede bir etkinlik var orada. İlk defa 2003 Yılının 19 Mayıs Bayramını içine alan Atatürk'ü Anma ve Gençlik Tırmanışı etkinliği yapıyoruz. 6 Kişilik bir ekiple Oteller, Uludağ, Baraklı göleti ve Kocayayla. Zorunlu olmadıkça teknik faaliyetleri izlemeyi tercih eder. Biz tırmanış yaparken o çadırda keyif yapar uzaktan bizi izler. Ama, hep yanımızda olur. Kendisini "Dağcı özgürdür" diye tanımlar. Yalnız ve bekar oluşundan eli açık olan Emir cömerttir. Bir yerde hesap ödenecek ilk önce atılanlardan birisidir. İnsancıl ve esprili kişiliği ile bulunduğu ortamı renklendiren, neşelendiren özgün yapısı ile yokluğunda aranan isimdir.

Kimi zaman kamplarda kağıt oynarız. Emirhan en çok kaybedenlerin başında gelir, cezayı yiyenlerin de. Ceza kış günü ya dere geçmek ve ya göle girmektir. Emirhan arkadaşımızın düşmesi boldur, pantolonlarının yırtılması da aynı şekilde.

Bir gün Harmankaya kanyonu geçişinde kamp akşamı Zafer Turan'nın anlattıkları yıllarca aklımızdan silinmeyecek. "İple kanyonun içine iniyordu, Emirhan ağbinin pantolonu yırtılmış, yukarıya seslenmek istiyorum sesim çıkmıyor. Lal oldum konuşamıyorum sadece Aaaa. aa.. yapabildim, gerisini getiremedim"

Başka bir faaliyetteyiz Karagöl yaylada kampta benim çadırdan balıklama atlamam. Buna benzer bir çok anımızı birlikte oluşturduk. Dostluğu, kardeşliği, samimiyeti, doğallığı yaşarsınız onunla.

- Bir insan bu kadar mı saf ve temiz kalpli olur?

2007 Yılı Nisan ayında BUDAK kulübünden ayrıldığımda faaliyetlerimi bireysel olarak sürdürüyorum. Emirhan Kıratlı'da sonradan ayrıldı, birlikte faaliyetler yapmaya devam ediyoruz. Bekar olan Emirhan zaman geçiyor diyerek evlenmeye karar verdi. Evlenmesine çok sevinmekle birlikte, onu kaybetmekten de korkuyoruz. 2008 Yılı yazında, Çekirge'de bir düğün salonunun yazlık terasında , Emirhan Kıratlı, Ayşen Arabacı ile çok güzel bir düğünle dünya evine girdi.

Geçen zaman gösterdi ki, Emirhan'ı evlilik dahi dağlardan kopartamadı. Hayatına bir düzen geldi, Emirhan ve Ayşen çiftinin Oğuz Alp adında bir oğulları oldu.

2009 Yılı sonbaharında, ULUDAK - Uludağ Dağcılık Derneğini kurduk. Emirhan bu oluşuma her aşamada destek verdi. 2010 Yılı Şubat ayı itibarı ile Spor Kulübü olarak tescil olduktan sonra da birlikte çalışmalarımızı sürdürdük. Dört dönem yönetim kurulu üyesi olarak ULUDAK içinde aktif olarak yer aldı. O her zaman bizim neşemiz olmaya devam etti. Güçlü fiziği,her koşulda dirençli yapısı ile bu arkadaşımız faaliyetlerde elleri cebinde yürür. Rahatlığı ile çevresine cesaret verir. Her kes baton kullanır o kullanmaz. Dağlarda güneş çok etkilidir. Her kes güneş kremi kullanır o kullanmaz. En hızlı ocak yakan, sofra kuran, rahat yeri en kolay bulan birisi olarak ünlüdür. Meyve veren ağaçlar ondan sorulur. Taze soğan,kuru soğan, sarımsak, yeşil bibersiz yola çıkmaz. Her şeyini herkesle paylaşır. Kestirmeden gideceğim diye bazen hiç buluşamadığımız faaliyetlerimiz olmuştur. Ormanda yaptığımız yürüyüşlerde bir ara bir salgın başlattı. "Başını ağaçlara dayayarak negatif enerjiyi atıyorsunuz" diyerek her kesi inandırdı. Onu taklit etmelerinden faaliyeti yapamaz olduk. Sosyal paylaşım sitesinde paylaştığım fotoğrafı gören eşi .

- Ne yapıyor bu?

- Negatif enerjisini atıyormuş. Diye cevap yazdım.

- İnanmayın ona dinlenmek için yapıyor. Deyince salgın sona erdi.

Son dönemlerde çektiğim fotoğrafları beğenmeyen Emirhan bana ciddi ciddi sitem ediyor.

- İsmet ağbi sürekli yukarıdan kelimi çekiyorsun. Sen bu fotoğrafları çekmeden önce bu kadar kel olduğumu bilmiyordum.

Bazı kamplı etkinliklerimizde akşamları ateş başında sohbet ve şarkılar söyleriz. Emirhan şiirleriyle beklenmedik anda araya girer, duyguları ile şiirlere can verir.

"İstanbul Boğazında oturmuşum, Oturmuşum da bir türkü tutturmuşum, Bir garip Orhan Veli, Velinin oğlu"

İçimizde,şair ruhlu bir arkadaşımızın olmasının mutluluğunu yaşarız. Koca cüssesinin altında yumuşacık bir ruh yattığının kanıtıdır okuduğu mısralar.

Emirle çeşitli zamanlarda yaptığımız zor olarak adlandırabileceğimiz faaliyetlerimizde bazen dik çıkışlarda zorlandığını gördükçe bir doktora gitmesini söylerdim. Ama o pek oralı olmazdı. 2015 Yılının sonlarıydı Emirhan faaliyetten döndüğü bir hafta sonundan sonra randevu alıp doktora gidiyor. Doktor yaptırdığı tetkikleri değerlendirirken şaşkınlık içinde kalıyor.

"Sen bu vaziyette nasıl dağcılık yaptın, her an risk altındasın" Derhal ameliyat olması gerektiğini söyler.

Faaliyette bizimle beraber olan Emirhan'ın kalp ameliyatı olacağını öğrenince çok şaşırdık ve üzüldük. Bu kadar ileri seviyede bir rahatsızlık tahmin edemiyorduk.Aralık ayı içinde Bursa, Acıbadem hastanesinde başarılı bir açık kalp ameliyatı geçirdi Emirhan. Sevindik, gönlümüz,dualarımız hep onunlaydı. Taburcu oldu evinde dinleniyordu.İyileşeceği aramıza katılacağı günleri bekliyoruz. Son günlerde arayıp hal ve hatırını sorayım dedim Emirhan hastaneden cevap verdi telefonuma. Enfeksiyon kapmıştı, koruyamamıştı kendini. Emirhan bunu da atlatacak, o çok güçlü bir insan. Şu an hala Bursa Acbadem hastanede olan Emirhan Kıratlı kardeşime acil şifalar diliyorum.

Seni çok özledik, "Özgür dağcı"

İsmet Şentürk


Uludağ Dağcılık Spor Kulübü

Konak Mh. Çağ Sk. Konak Apt. No:5/B
Nilüfer, BURSA
0532 525 68 03

Sosyal Medya