Delmece Yaylası

DELMECE, KARLIK ve ERİKLİ Yaylası, kamplı etkinliğini 12-13 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirdik .
Bursa ve çevresinde bulunan önemli yaylalarımıza kış ve yaz dönemlerinde yaptığımız faaliyetlerimizden birisi olan Delmece Yaylası bahar kampımız, baharın en güzel günlerini yaşama arzusuyla başladı.
Delmece yaylası içinden geçen su kanalı, yayla boyunca kepçe ile temizleme adı altında, etrafa saçılarak toprak yığınları, tepeleri oluşturulmuş ve  yaylanın güzelliğine çok ciddi zarar verilmiş. Sulak alanda yaşayan bütün canlılar yok edilmiş.Yaylada çayırlarının su altında kalmasını önleme amaçlı yapılan çalışmalar karşısında şaşkınlığa uğradık. Yılların birikimi sonucu oluşmuş, biyolojik çeşitlilliğin tahrip edilişine şahit olduk.
Altı yıl önce yaylalaya yapılan yol bu günlere gelinmesinde ilk adımdı. İnsanoğlu gittiği her yerde olduğu gibi, buradada eko sistemin dengelerine müdahale ederek kendisinden başka hiç bir canlının yaşamasına olanak vermeyen bencil yapısını ortaya koymuş.
Ertesi gün 12.00 de Karlık yaylaya çıktık. Karlık yayla tamamen sular altında. Bu mevsimlik bir göl, ilerleyen günlerde su yaylanın küçük bir bölümünde kalıyor. Sisler içindeki yaylanın ortasındaki demir yığınını görünce şaşkınlık içinde kaldım. Yaylanın tam ortasına 100 m.lik bir telsiz vericisi dikmişlerdi. Vericinin germe telleri yaylanın yarısını kaplıyor. Örümcek ağı gibi çelik gergi telleri yaylanın bakirliğine son vermiş. Delmece, Karlık ve Erikli yaylaları İstanbul, Yalova ve Bursalıların gözbebeği, doğa harikası alanlar.
Güzel bir hafta sonu geçirmeyi düşünerek çıktığımız yaylada sahip olduğumuz değerleri her geçen gün kaybetmenin acı gerçeği ile karşı karşıya kaldık.
Delmece ve Karlık yaylalarında, yürüyüşler yaptık,  fotoğraf çektik. Yürüyüşümüzün güzergahını az bir saptırma sonucunda Amazon ormanlarını andıran  sık orman ve su geçişleri yaparak, vahşi doğanın içinde kaybolmuş insanın duygularını yaşadık.
Ertaçın deyimiyle. “Adrenalin pörtelemesi yaşadık”
Bu mevsimde yaylalarda çok sivri sinek olduğunu hatırlatalım. Yanınızda mutlaka sivrisinek kovucu bulundurmanız gerekiyor.
Yaylalarımızın içinde barındırdığı kuş çeşitliliği inanılmaz. Burada hiç duymadığınız kuş seslerini duyabilirsiniz. Baharın gelişi ile her canlıda olduğu gibi kuşların dünyasında yarattığı farklılığı gözlemledik. Çeşitli kuş ötüşlerini dinlerken kulaklarımıza inanamadık.
Yaylalarımızda baharı içimize sindire sindire yaşadık.

Katılımcılar:
İsmet Şentürk
Ali Düzgün Arı
Elmas Arı
Nazmiye Şentürk
Ertaç Keskin
Berçem Kalender
Ömer Çelebi

İsmet Şentürk


Uludağ Dağcılık Kulübü

Konak Mh. Çağ Sk. Konak Apt. No:5/B
Nilüfer, BURSA
0 532 525 68 03

Sosyal Medya